Alper BAĞLAN – Yüksek Mimar ( İTÜ-1999 )

1978 Yılında Ödemişte doğmuştur. İlk, Orta, Lise eğitimin Ödemişte tamamlamıştır.1995-1999 yıllarında Lisans-2002 yılında da İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesinde Yüksek Lisans çalışmalarını tamamlayıp Yüksek Mimar olarak mezun olmuştur.2002-2004 yıllarında Yıldız Teknik Üniversitesi Yapı Fiziği A.B.D.da Doktora çalışmaları yapmıştır.

1999-2005 İstanbul’ da farklı ölçekli Mimari ofislerde çalışmıştır. Cephe Danışmanlığı işleriyle kesişmesi 2001 yılında, Cephe konusunda Türkiye’de bu işte duayen kabul edilen CWG danışmanlık Y.Mimar Yenal Oktuğ la usta çırak ilişkisinde Yurt içinde ve Yurt dışında onlarca projelerde Cephe Sistem Tasarımcısı ve Cephe Danışmanı olarak çalışmalar yapmıştır.

2005-2012 yılları arasında İzmir merkezli Temiz Metal Cephe firmasında Proje Yürütücüsü olarak Yurt içi ve Yurt dışında farklı ölçekte yüzbinlerce m2 cephe kaplamaları imalatı, Şantiye uygulamaları ve Proje yönetimi işleri yapmıştır.

2014 yılından beri Misafir Öğretim Üyesi olarak İzmir’deki Özel Üniversitelerde “Building Science of Construction Technology -Yapı Bilgisi Dersi – ve “Principal of Architecture details-Mimarlıkta Detay Prensipleri” adlı iki farklı ders vermektedir.

2012 Yılından itibaren Şti’ Ödemiş Merkezli aile şirketi olan Bağlan Mimarlık Mühendislik Ltd. firmada özel çözümler gerektiren projelerde ve tasarımlarda çalışmalarını sürdürmektedir.

Evli ve iki kız çocuk sahibidir.